کنکور

نحوه خلاصه نویسی دروس اختصاصی

نویسنده: مهدی حسین پور چهارشنبه 30 مرداد 1392 - 23:30
خلاصه نویسی نوشتن یک متن در قالبی کوتاه تر است، بی آنکه به مفهوم اصلی آن خللی وارد شود. هدف خلاصه نویسی آن است که خواننده، بدون صرف وقت بر روی جزئیات و نکات کم اهمیت متن، به منظور اصلی متن پی ببرد.
در دروس اختصاصی یا تمرینی مثل دروس ریاضیات، فیزیک، قواعد درسی و سایر مباحث محاسباتی زیست و شیمی و اقتصاد و ...، بیشتر سوالات تستی از مفاهیم درسی طراحی میشود لذا شاخه بندی عناوین اصلی و فرعی، آوردن فرمول ها، نکات مهم و استثناها در کنار نوشتن یک مورد مثال خوب، می تواند به یک خلاصه مفید ختم شود. حتی شما میتوانید این خلاصه خود را در مطالعات بعدی، کامل تر هم نمایید .ابزار کار

برای خلاصه نویسی علاوه بر ابزارهای رایجی که هنگام مطالعه نیاز دارید تنها یک ابزار مجزا لازم دارد و آن هم دفترچه یادداشت میباشد. از خلاصه نویسی در برگه های پراکنده و بدون صحافی خودداری نمایید چرا که با گذر زمان حجم یادداشت ها افزایش خواهد یافت و ترتیب آنها به هم خواهد خورد که یافتن و مرتب نمودن آنها زمان و انرژی زیادی می طلبد و کاری خسته کننده است. میتوانید از یک سررسید قدیمی یا دفترچه یادداشت با اندازه مناسب برای این منظور استفاده کنید.

بعد از انجام مراحل زیر می توانید سراغ خلاصه نویسی بروید:
1. مطالعه یا مرور اجمالی، پیش از اقدام به خلاصه کردن
2. مشخص ساختن میزان و درصد خلاصه نویسی
3. مشخص کردن موارد و مطالب اصلی و فرعی، هنگام مطالعه با علامت گذاری
4. حذف مطالب غیر عمده و باقی گذاشتن نکات اصلی

یادداشت برداری
اصلی ترین نوع خلاصه نویسی یادداشت برداری میباشد که عبارت است از برداشت کلیدی ترین مفاهیم هر مطلب و ثبت آن در دفترچه ای جداگانه به شیوهای خاص که در مرورهای آتی کارایی داشته باشد.
هر برگه یادداشت برداری شده باید دارای دو ویژگی مهم باشد :
اول اینکه باید خلاصه و کلیدی باشد. یعنی آنچه که یادداشت می کنید باید حجمی بسیار کمتر از آنچه که در متن اصلی موجود است داشته باشد.
دومین ویژگی یادداشت برداری تداعی گر بودن یادداشت هاست یعنی همه آنچه را که پاراگراف و متن قصد انتقال آن را داشت به شما انتقال داده و یادآوری می نماید. به بیان ساده یادداشت ها باید مفید اما مختصر باشند.

چگونه یادداشتبرداری کنیم
بهتر است قبل از یادداشت برداری با دو فن علامت گذاری و حاشیه نویسی مطالب مهم را مشخص نمایید. سپس تمام مطالب مشخص شده را بار دیگر مرور کرده و به شکل کلیدی در دفتر یادداشت برداری ثابت نمایید. دقت داشته باشید یادداشت برداری شما باید شامل تمام نکات اصلی و کلیدی متن باشد تا شما را بی نیاز از مراجعه های بعدی به مطلب بنماید.

بهترین روش
بهترین روش برای یادداشت برداری آن چیزی است که به نام «درخت حافظه ،» «شبکه مغزی ،» «طرح سازمانی » و «نقشه ذهنی » می نامند. طرح شبکه مغزی یا نقشه ذهنی از ساختاری شبیه شبکه های مغزی برخوردار بوده و در به خاطر سپاری مطالب کمک فراوانی میکند. بدیهی است این روش بیشتر برای مطالبی که قابل سازماندهی می باشند کاربرد بسیار بالایی دارد. روش کار نیز به این شکل است که «تز اصلی » یعنی همان مهمترین و کلیدی ترین نکته کل متن را به شکل افقی در وسط کاغذ نوشته و با شاخه های مختلف «نکات اصلی » را به آن متصل می کنیم و هر نکته اصلی می تواند خود به چندین نکته فرعی و جزئی متصل گردد.

نکات مهم در انجام یک خلاصه نویسی صحیح :
می توان خلاصه نویسی را به کوچک کردن یک عکس بزرگ تشبیه کرد که در عین کوچک بودن، باز کلیات و محتوا و پیام عکس مورد نظر کاملا برای همه واضح و گویا است هر چند دیگر نمی توانیم جزئیات ریز آن را به راحتی تشخیص دهیم ولی اگر قبلا عکس را در حالت سایز بزرگ دیده باشید حتی جزئیات ریز عکس کوچکتر نیز برای شما قابل درک میشود .

هدف از مثال فوق این است که باید خلاصه شما طوری نوشته شود که حتی با دیدن آن در حجم کم ) هنگام مرور ( بتوانید سایر نکات فرعی را به هم به یاد آورید . بدون اینکه مجبور شوید به متن اصلی که به مراتب حجیم تر است، مراجعه شود.
تا حد امکان بعد از مطالعه کامل کتاب و جزوه و حل تست های آموزشی، سراغ خلاصه نویسی بروید و اصرار هم نداشته باشید که در یک جلسه خلاصه شما کامل شود. می توانید برای تکمیل آن از فضای خالی خلاصه هایتان، در مراجعات بعدی استفاده نمایید .

حتما از خلاصه های خود برای مرور در شب و روز قبل از آزمون های آزمایشی استفاده کنید تا با توجه به نتیجه آزمون ها، به میزان کیفیت خلاصه های خود پی برده و برای آینده آنها را اصلاح یا تکمیل نمایید.

شاخه بندی درختی مو ضوعات از اصلی به فرعی از بهترین روش ها برای خلاصه نویسی می باشد.

در دروس اختصاصی در کنار موضوعات فرعی به فرمول ها و استثناها هم توجه کنید و با آوردن مثالی، طرز استفاده از فرمول ها و نکات را مشخص نمایید.

منبع : یکی از مقالات مشاوره ای گزینه 2

برچسب ها : خلاصه نویسی , اختصاصی , نحوه خلاصه نویسی , روش خلاصه نویسی , خلاصه درس ,

نظرات () دسته بندی : مقاله آموزشی و مشاوره ای ,

آخرین مطالب

درباره ما

نویسندگان

آمار بازید

  • کل بازدید ها :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

نظرسنجی

   
تمامی حقوق متن ها و تصاویر مربوط به این وبلاگ می باشد و استفاده از آن ها با لینک دادن به وبلاگ مجاز می باشد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic