تبلیغات
کنکور
 
کنکور

روش مطالعه ادبیات فارسی 3 برای کنکور

نویسنده: مهدی حسین پور دوشنبه 11 شهریور 1392 - 22:30
خلاف بخش زبان فارسی آزمون سراسری که فقط یک کتاب منبع آن است (زبان فارسی 3) برای ادبیّات فارسی آزمون سراسری باید سه کتاب بخوانید: کتاب های پایه های دوم، سوم و چهارم. برای تسلطّ بر ادبیّات فارسی ، باید آشنایی اجمالی ولی عمیقی روی هر سه کتاب داشته باشید. داوطلبان پایه ی چهارم به دلیل اینکه کتاب چهارم کتاب درسی شان است، به اندازه ی کافی روی آن وقت می گذارند و برایشان دشوار محسوب نمی شود؛ به همین دلیل کتاب پایه ی سوم اهمّیّت ویژه ای پیدا می کند. چون اولا حجم مطالب مهم آن زیاد است و ثانیا به دلیل فاصله ی یک ساله ای که داوطلبان با آن دارند، شاید مورد کم توجّهی واقع شود. با این حال به دلیل سبک خاص پرسش های ادبیّات فارسی آزمون سراسری که نمی توان دقیقاً مشخّص کرد از کدام بخش طرح می شوند، می توان گفت هر سه کتاب مهم هستند و ادبیّات فارسی 3 به دلیل حجم مطالب از اهمّیّت خاصی برخوردار است.

ادبیّات فارسی سوم برای داوطلبان گروه های ریاضی و تجربی بیست و سه درس دارد که از میان آنها نزدیک به نیمی از متون نیاز به تمرکز روی کتاب و تسلطّ بر تک تک اجزای آن (لغت، املا، معنی عبارت ها و تاریخ ادبیّات فارسی) دارد. به طور دقیق تر درس هایی مانند رستم و اسفندیار، قاضیِ بسُت، کبوتر طوقدار و... که هم واژه های جدید زیادی دارند و هم ترکیب های دشوار و اصطلاحی چشم گیری در آنها دیده می شود. خوبی این درس ها حجم کمشان است. از سوی دیگر درس های ساده تری مانند بخش های ادبیّات جهان و شعر معاصر، حجم بیشتر و نکات کمتری را به خود اختصاص داده اند. در مورد این درس ها لازم نیست وقت چندانی روی متن اصلی بگذارید. کافی است در دورِ اوّل خواندن، واژه هایی را که به نظرتان نا آشنا می آیند علامت گذاری کنید و در دورهای بعدی مرور، فقط لغات علامت گذاری شده را بخوانید و روی باقیِ متن ، وقت گذاری نکنید. با وجود بارِ کمِ واژهای و اصطلاحیِ این درس ها، نباید آنها را از نظر تاریخ ادبیّات بی ارزش دانست. اتفّاقا بیشتر نکته های این درسها از بخش تاریخ ادبیّات طرح می شود و بنابراین باید با دقّت زیاد به تاریخ ادبیّات آنها توجّه کنید. مثلاً ممکن است در درس خون خورشید حتّی یک واژه ی جدید هم نیابید امّا حتما باید بدانید که مهمترین آثار خورسند چه نام دارند. از طرف دیگر، ابوالفضل بیهقی فقط یک کتاب دارد و از نظر تاریخ ادبیّات نکته ای برای شما ندارد ولی لازم است درس قاضی بست را مو به مو خوانده باشید و تک تک واژه ها و اصطلاحات آن را بدانید. از نکات دیگر ادبیّات فارسی سوم، می توان به آیات و احادیثی اشاره کرد که ضمن درس ها مطرح شده اند. این بخش ها به هیچ عنوان دشوار نیستند اما برای کسی که حتّی یک بار هم آنها را ندیده باشد، می توانند استرس ایجاد کنند. به طوری که حتی اگر داوطلب با دانش عربی خودش هم بتواند معنا را بفهمد، به دلیل غریبگی جمله اصلاً تلاشی هم برای فهمیدنش نخواهد کرد.

در مورد خواندن واژه های کتاب هم یادتان باشد که همه ی کتاب های ادبیّات فارسی پایه های دبیرستان مثل هم هستند. یعنی هم باید به واژه های انتهای کتاب مسلّط باشید و تک تک معناهای آنها را بدانید )مثلاً مخنقه هم یعنی گردنبند و هم یعنی قلاده( و هم توضیح های انتهای هر درس را بدانید. این مرورها گذشته از کمکی که در پنج پرسش واژه و املا می کنند، ممکن است در بخش قرابت معنایی هم به کمکتان بیایند. به طور کلی پرسش های ادبیّات فارسی غیرمستقیم اند و به همین خاطر هر نکته ای که در هر قسمت از کتاب بخوانید، می تواند در قسمت های دیگر هم کمکتان کند.

و امّا تاریخ ادبیّات. حتماً میدانید که سبک جدید پرسش های تاریخ ادبیّات ، شمارشی است. یعنی تعدادی کتاب و نویسنده می دهند و از شما می خواهند که بگویید چندتای آنها درست است. پاسخگویی به چنین تستی نیازمند تسلّط بر تک تک موارد است و این توانایی به دست نمی آید جز با خواندن تاریخ ادبیّات هر سه پایه. به این منظور باید گذشته از تاریخ ادبیّات ابتدای درس ها، اعلام کتاب را هم خوانده باشید. در مورد اعلام نیازی به حفظ نام شهرها و توضیح آنها نیست، بلکه «اشخاص » و «آثار » مهم هستند. بعضی از داوطلب ها وقتشان را روی نام شهرها و توضیح آنها می گذارند که در عمل برایشان فایده ای ندارد.

به طور خلاصه، کتاب ادبیّات فارسی 3 با در نظر گرفتن حجم نکات مهم و همچنین کم توجّهی احتمالی داوطلب ها ، کتاب بسیار مهمّی است که با درس های آن باید به دو شیوه برخورد کرد، یک شیوه خواندن مو به مو است که در مورد متون کهن باید به کار رود و یک شیوه مرور سریع و تمرکز بر تاریخ ادبیّات فارسی است که باید برای درس های ساده و نثرهای امروزی استفاده شود. به این ترتیب در زمان خواندن کتاب بسیار صرفه جویی می شود. برای تاریخ ادبیّات فارسی هم معمولا توصیه نمی شود از کتاب های کمک درسی استفاده کنید چون ممکن است نکاتی را جا انداخته باشند. شما اصل را کتاب قرار دهید و بر مبنای آن تمام تاریخ ادبیّات فارسی ابتدای درس ها و همچنین اعلام را بخوانید. حتی می گویند از پشت جلد و منابع صفحه ی آخر کتاب هم غافل نشوید.

منبع : یکی از مقالات مشاوره ای گزینه 2

برچسب ها : روش مطالعه , مطالعه ادبیات , ادبیات کنکور , روش مطالعه ادبیات برای کنکور , ادبیات فارسی ,

نظرات () دسته بندی : روش مطالعه دروس , مقاله آموزشی و مشاوره ای ,

آخرین مطالب

درباره ما

نویسندگان

آمار بازید

  • کل بازدید ها :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

نظرسنجی

   
تمامی حقوق متن ها و تصاویر مربوط به این وبلاگ می باشد و استفاده از آن ها با لینک دادن به وبلاگ مجاز می باشد.