کنکور

روش صحیح مطالعه

نویسنده: مهدی حسین پور یکشنبه 27 مرداد 1392 - 18:37
همه ی داوطلبان تا به حال جمله ی درس بخوان را زیاد شنیده اند. از همان ابتدا تا همین امسال که سرنوشت سازترین سال تحصیلی خود را می گذرانند. ولی تا به حال هیچ کس به آن ها نگفته است چگونه درس بخوانند
شیوه ی صحیح مطالعه، چهار مزیت عمده به دنبال دارد
1-زمان مطالعه را کاهش می دهد
2-میزان یادگیری را افزایش می دهد
3-مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانی می کند
4-به خاطر سپاری اطلاعات را آسان تر می سازد

برای داشتن مطالعه ی فعال و پویا، نوشتن نکات مهم در حین خواندن ضروری است تا برای مرور مطالب، دوباره کتاب را نخواند و در زمانی کوتاه از روی یادداشت خود، مطالب را مرور کرد

یادداشت برداری، بخشی مهم و حساس از مطالعه است که باید به آن توجهی خاص داشت. زیرا موفقیت را تا حدود زیادی تضمین خواهد کرد و مدت زمان لازم برای یادگیری را کاهش خواهد داد. خواندن بدون یادداشت برداری یک علت مهم فراموشی است


روش های مطالعه

1- خواندن بدون نوشتن: نادرست ترین روش برای مطالعه، مطالعه ی منفعل است. مطالعه فرایندی فعال و پویا است و برای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطلب استفاده کرد.باید با چشمان خود مطلب را خواند. باید در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا کرد ونکات مهم را یادداشت کرد تا هم با مطلب مورد مطالعه درگیر شد و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز، خصوصا قبل از امتحان، بتوان از روی نوشته ها مرور کرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجددا به خاطر آورد.

2-خط کشیدن زیر نکات مهم: این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر باشد ولی روش کاملی برای مطالعه نیست چرا که در این روش، بعضی افراد به جای آنکه تمرکز و توجه بر روی یادگیری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط کشیدن زیر نکات مهم می شود. حداقل، روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را کاملا درک کنند و سپس زیر نکات مهم خط بکشند نه آن که در کتاب دنبال نکات مهم بگردند تا زیر آن خط بکشند.

3-حاشیه نویسی: این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی باز هم روشی مناسب برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیت چندانی برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

4-خلاسه نویسی: در این روش، مطالب را می خوانید و آنچه را درک کرده اید به صورت خلاصه بر روی دفتری یادداشت می کنید که این روش برای مطالعه مناسب است و از روش های قبلی بهتر است. چرا که در این روش، ابتدا مطالب را درک می کنید، سپس آنها را یادداشت می کنید. اما باز هم بهترین روش برای خواندن نیست.

5-کلید برداری: روشی بسیار مهم برای خواندن و نوشتن نکات مهم است. در این روش شما پس از درک مطلب، به صورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می کنید. در واقع، کلمه ی کلیدی، کوتاه ترین و راحت ترین و بهترین و پر معنی ترین کلمه ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی و به خاطر آورده می شود.

6-طرح شبکه ای مغز: این روش بهترین شیوه برای یادگیری، خصوصا فراگیری مطالب درسی است. در این روش، مطالب را می خوانید. پس از درک حقیقی آنها نکات مهم را به زبان خودتان (و نه به صورت جملات کتابی) و به صورت کلیدی یادداشت می کنید و سپس کلمات کلیدی را بر روی طرح شبکه ای مغز می نویسید. با این روش در واقع نوشته های خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی می کنید و نکات اصلی و فرعی را مشخص می نمایید. این کار سبب می شود تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب، فقط به طرح شبکه ای تولید شده مراجعه کنید و با دیدن کلمات کلیدی که بر روی طرح شبکه ای مغز نوشته اید، آن ها را خیلی سریع مرور کنید. این روش، درصد موفقیت تحصیلی را تا حدود بسیار زیادی افزایش می دهد و درس خواندن را بسیار آسان می کند و بازده مطالب را افزایش می دهد.


چند توصیه مهم:

الف) حداکثر زمانی که افراد می توانند فکر خود را بر روی موضوعی متمرکز کنند بیش از 90 دقیقه نیست، اگر برای بعضی افراد 90 دقیقه زیاد و خسته کننده است، باید سعی نمایند که حدود 30 دقیقه بر روی یک مطلب تمرکز کنند و پس از حدود 3 الی 4 دقیقه استراحت، مجددا با همین روال شروع به مطالعه نمایند.

ب) پیش از مطالعه از صرف غذا های چرب و سنگین خودداری کنید و یکی دو ساعت پس از صرف غذا مطالعه نمایید. پس از صرف غذای سنگین، بیش تر جریان خون متوجه دستگاه گوارش می شود تا به هضم و جذب غذا کمک کند. بنابراین خون رسانی به مغز کاهش می یابد و از قدرت تفکر و تمرکز کاسته می شود.

ج) غذا های آردی مثل نان و نیز مواد قندی قدرت ادراک و تمرکز را کم می کنند. پس در استفاده از آنها متعادل باشید. هم چنین به یاد داشته باشید که نوشابه های گاز دار سرشار از مواد قندی هستند. بنابراین در مصرف آنها به شدت مراقب باشید.


منبع: مجله مشاوره ای گزینه 2


برچسب ها : مطالعه , روش مطالعه , شیوه صحیح مطالعه , درس خواندن , شیوه خواندن , روش خواندن ,

نظرات () دسته بندی : مقاله آموزشی و مشاوره ای ,

آخرین مطالب

درباره ما

نویسندگان

آمار بازید

  • کل بازدید ها :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

نظرسنجی

   
تمامی حقوق متن ها و تصاویر مربوط به این وبلاگ می باشد و استفاده از آن ها با لینک دادن به وبلاگ مجاز می باشد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic